Przyprawy, które przywędrowały do nas z orientalnych krajów, zachwycają swoim aromatem i smakiem. Świetnie nadają się nie tylko do dań kuchni świata, lecz również polskich specjałów. Sprawdź, jakie przyprawy orientalne cieszą się największą popularnością!

Orientalne przyprawy to przede wszystkim te, które stanowią podstawę kuchni indyjskiej oraz kuchni dalekowschodnich – chińskiej, japońskiej czy koreańskiej. Dzisiaj bez trudu można kupić je w polskich sklepach. Warto więc poznać je bliżej, ponieważ wiele z nich może nadać nawet najbardziej banalnym daniom całkowicie nowy wymiar.

Curry
To nazwa dania, ale również mieszanki przypraw (tzw. masali), która używana jest do jego przyrządzenia. W curry najczęściej znajdują się kurkuma, pieprz czarny, imbir, papryczka chili, kolendra, kmin rzymski oraz czarna gorczyca. Zależnie od składników może być łagodne lub ostre.

Są to przyprawy orientalne o uniwersalnym zastosowaniu, która świetnie nadają się do dań mięsnych i warzywnych, na przykład do kurczaka, warzyw z patelni.

Garam Masala
Ta wywodząca się z Indii mieszanka przypraw jest przygotowywana w różnych wariantach w zależności od regionu kraju. Zawiera między innymi czarny pieprz, kardamon, kolendrę, goździki, gałkę muszkatołową, cynamon czy kmin rzymski.

Podobnie jak curry te przyprawy orientalne nadają się do wielu typów dań. Dodawane są do nich pod koniec przyrządzania.

Imbir
Wielu z nas aromat imbiru kojarzy z Bożym Narodzeniem. To jedna z popularnych przypraw dodawanych do świątecznych wypieków – ciast, pierników. Również imbir używany jest do dań warzywnych i mięsnych, a także nadaje się jako dodatek do herbaty. Ma właściwości rozgrzewające, łagodzi mdłości.

Papryczka chili
Przyprawa, którą zna praktycznie każdy. Charakteryzuje się ostrym smakiem, za który odpowiedzialna jest kapsaicyna. Może mieć różne stopnie ostrości.

Chili to przyprawa orientalna świetnie nadająca się do wszelkich dań – nawet dodawana jest do czekolady.

Kurkuma
Kurkuma ma postać żółtego proszku – pozyskiwana jest z korzenia ostryżu długiego, inaczej szafranu indyjskiego. To aromatyczna przyprawa wchodząca w skład mieszanek curry czy Garam Masala, ale można stosować ją samodzielnie. Ceniona jest też jako roślina lecznicza.

Ze względu na swój kolor kurkuma barwi potrawy na żółto. Nadaje się do wielu potraw mięsnych, warzywnych, zup.

Trawa cytrynowa
Powstaje z rośliny nazywanej palczatką cytrynową. Ma orzeźwiający smak i zapach. W Azji, w szczególności w Tajlandii, stosowana jest do przygotowywania napojów, ale również zup, na przykład zupy Tom-yum.