Etykiety są dzisiaj integralną częścią każdego badania laboratoryjnego. Trudno jest zrobić badanie jakiejkolwiek próbki nie wiedząc do kogo ją później przypisać. W badaniach laboratoryjnych bardzo często próbki ulegają różnym procesom, kąpielom w wodzie ciepłej, gorącej lub zimnej, zamrażaniu lub wysokim temperaturom. W tym czasie zapisana lub zakodowana odpowiednio etykieta nie ma prawa się zniszczyć lub zostać zamazana.

Rodzaj etykiet laboratoryjnych

Producenci produkują wytrzymałe etykiety laboratoryjne, którymi oznaczane są próbki laboratoryjne oraz sprzęt laboratorium. Etykiety są laminowane, kredowane odporne na ciekły azot i suchy lód. Tak zaznaczonymi probówkami można potrząsać, wirować, mieszać czy wytrząsać je. Zapisane treści w żadnym wypadku nie zniszczą się, mimo faktu, że pisać na nich można różnymi rodzajami pisaków.

Kiedy jest już najwyższy czas do wdrożenia etykiet laboratoryjnych?

W momencie kiedy laboratorium zaczyna się rozwijać i przez to wykonywać coraz to więcej próbek to najwyższy czas już wdrożyć odpowiednie etykiety laboratoryjne. W sytuacji kiedy laboratorium ma system informatyczny zapisów swoich badań też należy wdrożyć już etykiety, na których będą nie tylko zapisane ważne informacje ale też będzie istotny kod kreskowy, któremu przypisane będą konkretne dane.
Etykiety laboratoryjne drukowane z powodzeniem zastępują te z niewyraźnym, do odczytania, pismem ręcznym. Bardzo istotne jest też oznaczanie, odpowiednimi etykietami laboratoryjnymi, wyrobów krwiopochodnych. W tym wypadku jak najbardziej należy się ustrzec wszelkiego rodzaju pomyłek i dlatego oznaczanie worków z krwią lub osoczem etykietami jest bardzo poważną sprawą.

Etykiety dla złożonego i trudnego środowiska

Wprowadzenie i wdrożenie etykiet do danego laboratorium oznacza, że jest to miejsce godne zaufania i nie ma tutaj miejsca na żadne pomyłki.
Etykiety można drukować w laboratorium, opracowując wcześniej dany ich wzór. Pamiętać jednak zawsze należy, że są to nalepki przeznaczone do charakterystycznego miejsca, w którym podczas badań zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne.
Rozwiązując więc unikalne potrzeby każda etykieta powinna charakteryzować się swoim kształtem, sposobem przytwierdzenia jej do każdej powierzchni, laminatem, charakterystycznym, mocnym i wytrzymałym klejem, odpowiednim i nieścieralnym zadrukiem, swoimi, potrzebnymi wymiarami.
Przez to będzie można przeprowadzić określone badania nad daną próbką, zachowując jej indywidualną identyfikację. Zatem wdrożenie etykiet laboratoryjnych jest bardzo ważną i istotną sprawą dla każdego laboratorium.